سید ابوالقاسم انجوی شیرازی : پسر پادشاه و پیرزن

افسانه‌هاى ایرانى

مردى بود، یک پسر و یک دختر داشت، اما زنش مرده بود. روزها پسر و دختر به مکتب مى‌رفتند. مکتب‌دار زن بداخلاقى بود. روزى ملاى مکتب به بچه‌ها گفت: اگر در خانه کارى دارید بیاورید من برایتان انجام دهم. بچه‌ها شب داستان را به پدرشان گفتند. پدرشان مقدارى رخت و لباس چرک را دادبچه ها تا ملا آنها را بشوید. ملا رخت‌ها را گرفت، مقدارى نمک روى آنها ریخت و جلوى بچه‌ها آنها را روى تنور تکاند. نمک‌ها در آتش مى‌ریختند و صدا مى‌دادند. ملا به بچه‌ها گفت: به پدرتان بگوئید زن بگیرد تا لباس‌هایش این‌قدر شپش نگذارد. بچه‌ها در جواب گفتند: کسى زن پدر ما نمى‌شود. ملاباجی گفت: من مى‌شوم. شب بچه&z ادامه مطلب »

خارکن و پسر پادشاه

 

به نام نامی ادونا، سرور و صاحب اختیار ما

کودک از طریق قصه با محیط پیرامون خود آشنا می شود. هر قصه ای می تواند فضایی را به وجود آورد که کودک هنگام رویارویی با نمونه های واقعی، رفتار و واکنش مناسبی را از خود نشان دهد. قصه به کودک یاری می رساند تا ارتباط را درک کند. رابطه ای که بین شخصیت های یک قصه وجود دارد، می تواند به کودک یاری رساند که خود چگونه این موارد را در زندگی رعایت کند. قصه پیام و ارزش هایی را به مخاطب منتقل می کند. کودک در اثر شنیدن، تکرار شنیدن و حتی فکر کردن به قصه می تواند این پیام ها را جذب کند. غیرمستقیم بودن پیام ها برای کودک دلنشین تر، جذاب تر و دوست داشتنی تر است.

حسام: مامان امشب هم  قصه ی پسر پادشاه و دختر خارکن رو بگو! ملیحه زمان: باشه! یکی بود یکی نبود، غیر از خدا هیچکس نبود. خارکن پیری بود که دو تا دختر داشت یکی از اونا خوشگل و مهربون بود و اون یکی دخترش بد گل و بد جنس! حسام: مامان، بد گل یعنی چی! ملیحه زمان: یعنی اینکه ذاتش خوب نبود!

ملیحه زمان: کجا بودیم؟ بله، روزی از روزها خارکن پیر برای کند ادامه مطلب »

شله زرد

 

تا حالا شله زرد زیاد درست کردم و همیشه هم خراب شده !!

این بار با این روشی در ادامه مینویسم درست کردم و بسیار عالی شد .

 

شکر دوبرابر مقدار برنج (بازهم بستگی به ذائقه خودتون داره)

 

برنج رو در آب خالی خیس میکنیم حدود ۲۴ ساعت قبل پخت . سپس برنج خیس خورده + آب + کمی ادامه مطلب »

احسان یارشاطر : حماسه ی آرش کمان‌گیر

 دانشنامه ایرانیکا اینجا و اینجا

میان ایران و توران سال‌ها جنگ و ستیز بود؛ میان افراسیاب تورانی و منوچهر، شاهنشاه ایران. میدان جنگ از خون جنگ‌جویان سرخ و گلگون بود. سپاه توران به فرماندهی افراسیاب از رود جیحون گذشت و ایرانیان در برابر تورانیان پای داری کردند با این وجود پیروزی بسیار مشکل بود، روزگار به سختی می‌گذشت؛ چاره‌ای جز بردباری نبود. افراسیاب و سپاهیانش به ایران خشک‌سالی و قحطی آورده بودند. تمام چشمه‌ها و رودخانه‌ها خشک شدند، مدت‌ها باران نبارید و تمام آذوقه ی قلعه بعد از اندک زمان کوتاهی تمام شد.

از مرزشکنی و ستم‌های افراسیاب فرشته ی زمین آزرده‌خاطر ادامه مطلب »