زندگینامه استاد محمود خلیل الحصری

شیخ محمود خلیل الحصری یکی دیگر از قاریان بزرگ تاریخ و از جمله علمای با فضیلت علم قرائت است.او کلام خدا را با نهایت خضوع و در کمال خلوص با توجه به معانی عمیق قرآن تلاوت می کرد. مرحوم حصری از اولین کسانی بود که در رادیو مصر به قرائت قرآن پرداخته و جان شیفتگان کلام وحی را آکنده از عشق و معنویت گردانیده است. ادامه مطلب »

ابوالقاسم حسن عنصری بلخی : داستان وامق و عذرا

در زمانهای قدیم فلقراط، پسر اقوس بر جزیره شامس حکومت می کرد. فلقراط پادشاهی خودکامه و ستمگر بود. او در آنجا بتی بر پا کرد که یونانیان او را مظهر ازدواج می شمردند. در شهر شامس، دختر جوان و زیبایی به نام یانی زندگی می کرد. روزی فلقراط چون چهره ی دلارام یانی را دید به یک نگاه دلباخته او شد و او را از پدرش خواستگاری کرد. خبر ازدواج آنها بگوش مردم جزیره و جزیره های دور و نزدیک شامس رسید، و تا یک هفته از بانگ و نوای چنگ و رباب مردم را خواب نبود. چون یانی به قصر حاکم درآمد، و آن کاخ آراسته و بزرگ و حشمت را دید در گرو محبت همسرش دل نهاد و به جز او به هیچ چیز نمی اندیشید. ادامه مطلب »

سید ابوالقاسم انجوی شیرازی : پسر پادشاه و پیرزن

افسانه‌هاى ایرانى

مردى بود، یک پسر و یک دختر داشت، اما زنش مرده بود. روزها پسر و دختر به مکتب مى‌رفتند. مکتب‌دار زن بداخلاقى بود. روزى ملاى مکتب به بچه‌ها گفت: اگر در خانه کارى دارید بیاورید من برایتان انجام دهم. بچه‌ها شب داستان را به پدرشان گفتند. پدرشان مقدارى رخت و لباس چرک را دادبچه ها تا ملا آنها را بشوید. ملا رخت‌ها را گرفت، مقدارى نمک روى آنها ریخت و جلوى بچه‌ها آنها را روى تنور تکاند. نمک‌ها در آتش مى‌ریختند و صدا مى‌دادند. ملا به بچه‌ها گفت: به پدرتان بگوئید زن بگیرد تا لباس‌هایش این‌قدر شپش نگذارد. بچه‌ها در جواب گفتند: کسى زن پدر ما نمى‌شود. ملاباجی گفت: من مى‌شوم. شب بچه ها حقیقت را به پدرشان گفتند و پدر هم با ملاباجی عروسى کرد. باجی که حالا زن‌بابا شده بود با بچه‌ها بداخلاقى مى‌کرد و مى‌خواست آنها را بکشد! ادامه مطلب »

خسرو حکیم رابط : من با کدام ابر

سه تفنگدار 

روز سه‌شنبه در کلاس پنجم دبستان به دانش‌آموران گفتم: شنبه امتحان تاریخ و جغرافیا دارید؛ شفاهی. روز پنجشنبه گفتم: امتحان تاریخ و جغرافیا داریم، همین امروز، کتبی! همه اعتراض کردند که امتحان قرار نبود امروز باشد، قرار بود شنبه باشد، همینطور قرار نبود کتبی باشد و قرار بود شفاهی باشد. گفتم: همین است که هست. امروز است و کتبی است! ادامه مطلب »